Copyright: Maistra Rovinj |
Crkva Svete Eufemije
Centar staroga grada
Sakralna i kulturna baština
Veličanstvena crkva prvotno je izgrađena u vrijeme velikog Rimskog Carstva i proglašena crkvom Sv. Juraja mučenika. Ljeta 800., kaže legenda, doplovio je do obale Rovinja sarkofag s tijelom mučenice Eufemije. Nakon toga oko 950. započinje gradnja veće crkve i kapelice ovoga puta posvećena svetoj Fumi i Juraju. Početkom 17. stoljeća gradi se zvonik na kojem je postavljen brončani kip svetice. Brojna hodočašća navela su stanovništvo da crkvu prošire. Godine 1725. započinje gradnja Crkve koja je do danas sačuvala izgled. Barokno-venecijansko pročelje napravljeno je od bijelog klesanog kamena, unutrašnjost je ukrašena brojnim kamenim oltarima, apsidama, reljefima, slikama i kipovima svetaca, sahristijom i kanoničkim korom pozadi glavnog oltara.
Stari grad Rovinj
Starogradska jezgra
Spomenik kulture
Satrogradska jezgra već je davne 1963. proglašena spomenikom kulture. Način gradnje kuća i uličica, trgova i dimnjaka bilo je uvjetovano skučenim prostorom na kojem je uzdignut danas najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Gradski bedemi i kule datiraju iz 7. stoljeća . Nekada je stari grad imao čak sedam velikih vrata od kojih su danas ostala sačuvana samo tri: Vrata Svetog Benedikta, Svetog Križa i Portica. U 17. je stoljeću, na mjestu nekadašnjih gradskih vrata podignut barokni Balbijev luk, današnji ulazak u povijesno-antički grad.
Krstionica Svetog Trojstva
Stari grad, trg na Lokvi
Sakralna znamenitost
Najstarije gradsko zdanje izgrađeno je u 13. stoljeću. Sedmerokutna sakralna kamenita crkvica ima zanimljivu unutrašnjost zbog fantastičnog detalja tranzene s prikazom Golgote. Maleno zdanje vrijedna je znamenitost grada koja je jedna od rijetkih sačuvanih do današnjih dana.
Franjevački samostan i Crkva Sv. Franje
Starogradska jezgra
Sakralna baština
Godine 1702. započeta je gradnja ovog baroknog zdanja posvećena Svecu Franji Asiškom. U crkvi se nalaze brojni oltari, vrijedna oltarna slika Majke Božje sa svecima, iz 18. stoljeća, orgulje s početka 19. stoljeća i još mnogi drugi sakralni predmeti. U samostanu koji je tik do Crkve pohranjena je samostanska biblioteka sa preko 8.000 vrijednih knjiga i spisa od kojih su mnoge pravi rariteti. Na ulazu se nalazi vrijedni podni mozaik sa latinskim ispisom i muzej sakralnih umjetničkih djela.
Dvorac na Otoku Sv. Andrija
Rovinjski arhipelag
Arhitekturalna povijesna baština
Otok Sv. Andrije najveći je u arhipelagu naseljen već u 6. stoljeću. Prvi stanovnici su benediktinci koji podižu samostan, a nakon njihova odlaska u 15. stoljeću samostan i crkvu naseljavaju Franjevci. Nakon njih i Francuza, otok kupuje imućna obitelj Huetterott, samostan preuređuju u ljetnikovac, a otok u park prepun biljkama iz cijeloga svijeta, od kojih danas uspjeva preko 180 vrsta. Samostan je nakon ljetnikovca u 19. stoljeću, pretvoren u dvorac. Do danas je sačuvan dio benediktinske crkve gdje se danas nalazi pomorski muzej. Na susjednom otočiću odvojenom nasipom, nalazi se i obiteljsko groblje.
Copyright: Maistra Rovinj |
Dvigrad
Cca 17 km istočnije od centra grada
Povijesna baština
Ostaci srednjovjekovnog utvrđenog grada potječu iz doba Ilira. U to vrijeme postojale su dvije naseobine od kojih je Divgrad opstao i razvio se u značajan posjed Akvilejskog patrijarha pod imenom Duecastelli. Kasnije Dvigrad pripada Venecijskoj vlasti. Nakon što je sredinom 17. stoljeća Istrom prohujala kuga, stanovnici Dvigrada napuštaju grad i sele se u obližnji Kanfanar. Dvigrad je do danas sačuvao svoju izvornu formu i izgled.
Crkva Sv. Tome
Cca 4 km sjevernije od centra grada
Crkvena arhitektura
Sakralna građevina u obliku križa izgrađena je 1388. godine, iako mnogi povjesničari govore o postojanju crkve još u 8. ili 9. stoljeću. Zanimljiva građevina do čijeg ulaza vode stepenice pripadala je bratstvu Sv. Franje. Unutrašnjost krasi šest metarska apsida, bočne apside i centralni brod, izvorno sačuvano popločenje i oltarna pregrada, ostaci lukova i zvonika, sakralni namještaj, stupovi s kapitelima i oltarne pregrade.
Zavičajni muzej
Smješten je u baroknoj palači grofova Califfi iz 17. - 18. stoljeća. Osnovan je 1954. godine na inicijativu rovinjskih likovnih umjetnika. Njihova je zamisao bila da Muzej bude mjesto prikupljanja kulturnog bogatstva i mjesto gdje će se odvijati bogata izlagačka aktivnost. Muzej djeluje za javnost u dvojnoj ulozi kao gradska galerija i kao stalni muzejski postav u kojem su izložena vrijednija dijela iz bogatog fundusa: arheološki postav, pomorstvo, zbirka starih majstora, suvremena hrvatska umjetnost, soba Alexandra Kirchera. Tijekom polustoljetnog postojanja stvorene su bogate i vrijedne zbirke: suvremene umjetnosti (oko 1500), zbirka starih majstora, arheoloških nalaza, etnologije, knjiga, dokumenata i fotografija o djelovanju partizanskog bataljuna “Pino Budicin” i drugih. Zbog skučenosti prostora i bogate galerijske aktivnosti, danas je posjetiteljima dostupan tek manji dio muzejskog fundusa.
Eko - muzej “Kuća o Batani”
U ovdašnjim lukama, zaštićenim od vjetrova, i danas se vežu mnogobrojne rovinjske batane, čamci ravnih dna koji su zbog svoje dugovječne i karakteristične drvene gradnje pod visokim UNESCO-ovim pokroviteljstvom. Razlog tome je otvaranje i Eko - muzeja “Kuća o batani”, dinamičnom projektu, koji osim stalnog postava batana te ribolovnog alata i pribora, kontinuiranim događanjima pruža jedinstven doživljaj spajanja tradicije sa suvremenim životom, prošlosti i sadašnjosti te, prije svega, priču o drevnoj brodici koja je i danas, eto, dio rovinjske svakodnevnice. Muzej je među niz priznanja dobio i prvu nagradu na kongresu “The Heritage - Excellance Club ” dijelu Sajma muzeja i baštine Expo u Koelnu.
Mini muzej Hütterott u Park – šumi Zlatni rt
Smješten je u bivšoj lugarevoj kućici park šume Punta Corrente.
Muzej je posvečen obitelji Hutterott koja je krajem 19. i početkom 20. stoljeća bila vlasnikom Park-šume. Austrijski barun Georg Hutterott je, naime, ovdje planirao stvoriti pravo turističko središte, no omela ga je prerana smrt. Ali, njegove ideje ubrzale su razvoj rovinjskog turizma te je već 1913. godine, uz pomoć njegove supruge, otvoren prvi gradski hotel “Adriatico ”.
Galerija, radionica i etno zbirka «Trani» - priča starih rovinjskih ribara
U galerijskom prostoru, smještenom u samom centru grada autor i vlasnik gospodin Trani, sam izrađuje drvene makete batane u različitim veličinama. Posjetitelji mogu ovdje razgledati više od 100 eksponata – od slika i skulptura posvećenim ribarima i moru preko maketa batana i drugih plovila do starinskog alata koji su rovinjski kalafati koristili prilikom izrade batana. Neki primjerci alata stari su i preko 200 godina i stoga su zasigurno vrijedni muzejski eksponati i svjedočanstvo prošlih vremena.
Hrvatska u minijaturi – galerija na otvorenom
Želite li upoznati, vidjeti i razgledati Hrvatsku – više Vam nije potreban automobil, vlak ili avion, dovoljno je doći u Rovinj u park Mini Croatia i cijelu Hrvatsku možete obići za samo pola sata ili nešto više. Posjetitelji mogu uživati šetnjom na površini od 5500 m2, te tako šetati gradovima poput Dubrovnika, Splita, Rijeke, Osijeka, Karlovca pa sve do Istre, odnosno tunela Učke, pazinske jame, Limskog kanala, pulske Arene te konačno do rovinjske sv. Eufemije. Gradski bedemi i vrata
Već u 7. stoljeću Rovinj je bio opasan gradskim bedemima, kasnije pojačavanim i dograđivanim gradskim kulama. Grad je imao sedam vrata, a sačuvana su troja: Vrata sv. Benedikta, Portica i Vrata Sv.Križa.
Balbijev luk
Na njegovom današnjem mjestu nekada su bila glavna vrata utvrđenog grada, Porton della pescheria. Godine 1678. – 1679. stara se gradska vrata ruše i na njihovom se mjestu gradi Balbijev luk. Izgrađen u doba načelnika Daniela Balbija, o čemu svjedoči natpis na kamenoj ploči postavljenoj na luku.
Rovinjski otoci i priobalje
Cca 1 km zapadnije od centra grada
Zaštičeni krajolik
Otočnu skupinu čini preko 20 otoka, otočića i hridi, dok zaštičeni krajolik priobalja čine i mnogobrojne rovinjske uvale i rtovi. Jedinstvena priroda spoj je mediteranskih i planinskih biljaka i raslinja. Ispremiješani su tu borovi, čempresi, cedrovi, šumska crnika sa alpskim i brucijskim borovima, i specifični poljodjelski predjeli zemlje. Osim authtone vegetacije mogu se naći i egzotične biljke dok idući prema unutrašnjsoti nailazimo na hrast, makiju crnike i hrast medunac. Zaleđe je bogato mediteranskim biljem, krošnjama stabala i visokim borovima.
Park šuma Zlatni Rt
Izvan centra staroga grada,sjevernije
Značajna perivojna cjelina
Drugi po redu, najznačajniji perivoj na Jadranu. Park šumu gradio je Grof Huetteroth od 1890. do 1910. godine. U parku su zasađene mnoge domaće i egzotične biljke, stabla i raslinje, godinama donašana brodovim iz dalekih zemalja, Meksika, Amerike i Japana. Stoljetnu hladovinu čine i stabla čempresa, pinije, cedra i ostalog sredozemnog biljnog svijeta.
Močvara Palud i dvije sestrice
Cca 8 km jugozapadno od centra grada
Posebni ornitološki rezervat
U uvali Palud, osam kilometara jugozapadno od Rovinja, nalazi se prvi i za sada jedini “specijalni ornitološki rezervat ” u Istri. Ornitolozi su na Paludu zabilježili boravak više od 200 vrsta ptica. Budući da u park ne zalaze lovci, ovdje je i bogato stanište fazana, trčki i prepelica.Tu kontinuirano žive i gnijezde se razne vrste divljih pataka, liski, gnjuraca i kokošica, grmuša, vuga, djetlića, treptaljki, svrački... Uz autohtone guste šume s krasnim primjercima hrasta medunca i crnike, na sjevernom dijelu močvare nalazi se i prava prašuma s ogromnim vrbama. Na otoćićima Dvije sestrice gnijezde se galebovi, a rt Gustinja, zbog vrlo vrijedne crnike, jedinstven je “rezervat šumske vegetacije ”.
Kamenolom Fantazija
Ovo je geološki “zaštićeni spomenik prirode ” svjetske vrijednosti. Nema boljeg primjera i jasnijeg pokazatelja geoloških pojava u kršu, strukture i sila koje su oblikovale ovaj nekadašnji kamenolom. Nalazi se u naselju Monfiorenzo (na samom izlazu iz Rovinja na cesti Rovinj -Pula).
Monkodonja
To je prapovijesno arheološko nalazište otkriveno 1953. godine na istoimenoj lokaciji udaljenoj oko 5 km od Rovinja odnosno nasuprot naselja Cocaletto i AC Veštar. Monkodonja je jedna od oko 350 gradina do sada registriranih na području Istre. Predmeti nađeni tijekom istraživanja datiraju od ranog do srednjeg brončanog doba 1800 do 1200 pr. Krista.
Cca 17 km istočnije od centra grada
Povijesna baština
Ostaci srednjovjekovnog utvrđenog grada potječu iz doba Ilira. U to vrijeme postojale su dvije naseobine od kojih je Divgrad opstao i razvio se u značajan posjed Akvilejskog patrijarha pod imenom Duecastelli. Kasnije Dvigrad pripada Venecijskoj vlasti. Nakon što je sredinom 17. stoljeća Istrom prohujala kuga, stanovnici Dvigrada napuštaju grad i sele se u obližnji Kanfanar. Dvigrad je do danas sačuvao svoju izvornu formu i izgled.
Crkva Sv. Tome
Cca 4 km sjevernije od centra grada
Crkvena arhitektura
Sakralna građevina u obliku križa izgrađena je 1388. godine, iako mnogi povjesničari govore o postojanju crkve još u 8. ili 9. stoljeću. Zanimljiva građevina do čijeg ulaza vode stepenice pripadala je bratstvu Sv. Franje. Unutrašnjost krasi šest metarska apsida, bočne apside i centralni brod, izvorno sačuvano popločenje i oltarna pregrada, ostaci lukova i zvonika, sakralni namještaj, stupovi s kapitelima i oltarne pregrade.
Zavičajni muzej
Smješten je u baroknoj palači grofova Califfi iz 17. - 18. stoljeća. Osnovan je 1954. godine na inicijativu rovinjskih likovnih umjetnika. Njihova je zamisao bila da Muzej bude mjesto prikupljanja kulturnog bogatstva i mjesto gdje će se odvijati bogata izlagačka aktivnost. Muzej djeluje za javnost u dvojnoj ulozi kao gradska galerija i kao stalni muzejski postav u kojem su izložena vrijednija dijela iz bogatog fundusa: arheološki postav, pomorstvo, zbirka starih majstora, suvremena hrvatska umjetnost, soba Alexandra Kirchera. Tijekom polustoljetnog postojanja stvorene su bogate i vrijedne zbirke: suvremene umjetnosti (oko 1500), zbirka starih majstora, arheoloških nalaza, etnologije, knjiga, dokumenata i fotografija o djelovanju partizanskog bataljuna “Pino Budicin” i drugih. Zbog skučenosti prostora i bogate galerijske aktivnosti, danas je posjetiteljima dostupan tek manji dio muzejskog fundusa.
Eko - muzej “Kuća o Batani”
U ovdašnjim lukama, zaštićenim od vjetrova, i danas se vežu mnogobrojne rovinjske batane, čamci ravnih dna koji su zbog svoje dugovječne i karakteristične drvene gradnje pod visokim UNESCO-ovim pokroviteljstvom. Razlog tome je otvaranje i Eko - muzeja “Kuća o batani”, dinamičnom projektu, koji osim stalnog postava batana te ribolovnog alata i pribora, kontinuiranim događanjima pruža jedinstven doživljaj spajanja tradicije sa suvremenim životom, prošlosti i sadašnjosti te, prije svega, priču o drevnoj brodici koja je i danas, eto, dio rovinjske svakodnevnice. Muzej je među niz priznanja dobio i prvu nagradu na kongresu “The Heritage - Excellance Club ” dijelu Sajma muzeja i baštine Expo u Koelnu.
Mini muzej Hütterott u Park – šumi Zlatni rt
Smješten je u bivšoj lugarevoj kućici park šume Punta Corrente.
Muzej je posvečen obitelji Hutterott koja je krajem 19. i početkom 20. stoljeća bila vlasnikom Park-šume. Austrijski barun Georg Hutterott je, naime, ovdje planirao stvoriti pravo turističko središte, no omela ga je prerana smrt. Ali, njegove ideje ubrzale su razvoj rovinjskog turizma te je već 1913. godine, uz pomoć njegove supruge, otvoren prvi gradski hotel “Adriatico ”.
Galerija, radionica i etno zbirka «Trani» - priča starih rovinjskih ribara
U galerijskom prostoru, smještenom u samom centru grada autor i vlasnik gospodin Trani, sam izrađuje drvene makete batane u različitim veličinama. Posjetitelji mogu ovdje razgledati više od 100 eksponata – od slika i skulptura posvećenim ribarima i moru preko maketa batana i drugih plovila do starinskog alata koji su rovinjski kalafati koristili prilikom izrade batana. Neki primjerci alata stari su i preko 200 godina i stoga su zasigurno vrijedni muzejski eksponati i svjedočanstvo prošlih vremena.
Hrvatska u minijaturi – galerija na otvorenom
Želite li upoznati, vidjeti i razgledati Hrvatsku – više Vam nije potreban automobil, vlak ili avion, dovoljno je doći u Rovinj u park Mini Croatia i cijelu Hrvatsku možete obići za samo pola sata ili nešto više. Posjetitelji mogu uživati šetnjom na površini od 5500 m2, te tako šetati gradovima poput Dubrovnika, Splita, Rijeke, Osijeka, Karlovca pa sve do Istre, odnosno tunela Učke, pazinske jame, Limskog kanala, pulske Arene te konačno do rovinjske sv. Eufemije. Gradski bedemi i vrata
Već u 7. stoljeću Rovinj je bio opasan gradskim bedemima, kasnije pojačavanim i dograđivanim gradskim kulama. Grad je imao sedam vrata, a sačuvana su troja: Vrata sv. Benedikta, Portica i Vrata Sv.Križa.
Balbijev luk
Na njegovom današnjem mjestu nekada su bila glavna vrata utvrđenog grada, Porton della pescheria. Godine 1678. – 1679. stara se gradska vrata ruše i na njihovom se mjestu gradi Balbijev luk. Izgrađen u doba načelnika Daniela Balbija, o čemu svjedoči natpis na kamenoj ploči postavljenoj na luku.
Rovinjski otoci i priobalje
Cca 1 km zapadnije od centra grada
Zaštičeni krajolik
Otočnu skupinu čini preko 20 otoka, otočića i hridi, dok zaštičeni krajolik priobalja čine i mnogobrojne rovinjske uvale i rtovi. Jedinstvena priroda spoj je mediteranskih i planinskih biljaka i raslinja. Ispremiješani su tu borovi, čempresi, cedrovi, šumska crnika sa alpskim i brucijskim borovima, i specifični poljodjelski predjeli zemlje. Osim authtone vegetacije mogu se naći i egzotične biljke dok idući prema unutrašnjsoti nailazimo na hrast, makiju crnike i hrast medunac. Zaleđe je bogato mediteranskim biljem, krošnjama stabala i visokim borovima.
Park šuma Zlatni Rt
Izvan centra staroga grada,sjevernije
Značajna perivojna cjelina
Drugi po redu, najznačajniji perivoj na Jadranu. Park šumu gradio je Grof Huetteroth od 1890. do 1910. godine. U parku su zasađene mnoge domaće i egzotične biljke, stabla i raslinje, godinama donašana brodovim iz dalekih zemalja, Meksika, Amerike i Japana. Stoljetnu hladovinu čine i stabla čempresa, pinije, cedra i ostalog sredozemnog biljnog svijeta.
Močvara Palud i dvije sestrice
Cca 8 km jugozapadno od centra grada
Posebni ornitološki rezervat
U uvali Palud, osam kilometara jugozapadno od Rovinja, nalazi se prvi i za sada jedini “specijalni ornitološki rezervat ” u Istri. Ornitolozi su na Paludu zabilježili boravak više od 200 vrsta ptica. Budući da u park ne zalaze lovci, ovdje je i bogato stanište fazana, trčki i prepelica.Tu kontinuirano žive i gnijezde se razne vrste divljih pataka, liski, gnjuraca i kokošica, grmuša, vuga, djetlića, treptaljki, svrački... Uz autohtone guste šume s krasnim primjercima hrasta medunca i crnike, na sjevernom dijelu močvare nalazi se i prava prašuma s ogromnim vrbama. Na otoćićima Dvije sestrice gnijezde se galebovi, a rt Gustinja, zbog vrlo vrijedne crnike, jedinstven je “rezervat šumske vegetacije ”.
Kamenolom Fantazija
Ovo je geološki “zaštićeni spomenik prirode ” svjetske vrijednosti. Nema boljeg primjera i jasnijeg pokazatelja geoloških pojava u kršu, strukture i sila koje su oblikovale ovaj nekadašnji kamenolom. Nalazi se u naselju Monfiorenzo (na samom izlazu iz Rovinja na cesti Rovinj -Pula).
Monkodonja
To je prapovijesno arheološko nalazište otkriveno 1953. godine na istoimenoj lokaciji udaljenoj oko 5 km od Rovinja odnosno nasuprot naselja Cocaletto i AC Veštar. Monkodonja je jedna od oko 350 gradina do sada registriranih na području Istre. Predmeti nađeni tijekom istraživanja datiraju od ranog do srednjeg brončanog doba 1800 do 1200 pr. Krista.